Prečo obyčajní Gréci nechcú pôžičku z eurovalu

Autor: Slavomír Repka | 2.11.2011 o 16:04 | Karma článku: 12,33 | Prečítané:  2670x

Stretol som sa s priateľom Grékom, ktorý dlhodobo žije vo Viedni a podniká aj u nás. Pri kávičke sme sa dotkli aj eurovalu a ponúkanej pôžičky. Vysvetlil mi pohľad obyčajného človeka, Gréka, ktorý je už unavený a asi aj zmierený s osudom.

Európa sa čuduje, že Gréci "odmietajú" ponúkanú pôžičku. Ale ako všetko, tak aj tento problém má niekoľko pohľadov a pohľad gréckeho občana je približne taký.

Máme dve možnosti:

1. Príjmeme "pôžičku" z eurovalu, ktorá opticky odpiše 50% dlhov bánk. V reále je to niekde okolo 30% reálneho odpisu. EU nás bude neustále kontrolovať a pre nás (Grékov) to znamená krach, bankrot. Síce tomu hovoria riadený bankrot.
Riadený bankrot je asi ako riadená autohavária?!
Radový občan klesne na cca 1/3 doterajšieho štandardu, ktorý požíval.

2. Odmietneme "pôžičku" z eurovalu a banky si budú musieť "odpísať" 100% dlhov. (100% je viac ako 30%). Bude následovať bankrot. Síce neriadený, ale povedzme si pravdu "riadený bankrot" bude viac myslieť na EU a banky ako na obyčajného Gréka.
Takže na obyčajného Gréka bude mať "riadený bankrot" skoro taký istý vplyv ako "bankrot".
Radový občan klesne aj tak na cca 1/3 doterajšieho štandardu, ktorý požíval.

Takže z pohľadu občana Grécka je výhodnejší bankrot ako odporúčaný "riadený bankrot". Odpíše sa im viac ako 30% dlhov a dopad na občana bude skoro rovnaký. EUR a GRD (Grécka drachma) už pre nich dnes nie je dilema.

Na záver mi priateľ povedal ešte toto:
"Niekedy sa poškodený barák MUSÍ strhnúť, lebo je to jednoduchšie a lacnejšie riešenie, ako akékoľvek podopieranie čímkoľvek".

Má to určitú logiku. Nedovolím si povedať, či správnu, alebo nie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Fico rieši elektrinu len na strednom Slovensku, cena však stúpla aj inde

Začiatkom roka niektorým domácnostiam extrémne stúpli ceny elektriny. Minulý týždeň proti šéfovi regulačného úradu Jozefovi Holjenčíkovi zasiahol premiér Robert Fico.

DOMOV

Lipšica obvinili pre nehodu z prečinu usmrtenia

Exposlancovi zatiaľ obvinenie nedoručili.


Už ste čítali?