Päť viet, anticharta a sudcovská statočnosť

Autor: Slavomír Repka | 8.10.2009 o 9:46 | Karma článku: 8,08 | Prečítané:  2459x

Posledné srandy ohľadom sudcovského stavu už nie sú srandami, ale paródiou na slušnú spoločnosť, slušné a spravodlivé súdnictvo, slušné ... . Bohužiaľ, tak ako je na Slovensku kríza politiky, morálky, slušnosti, tak je aj kríza integrity väčšiny sudcov.

Sudca rozhoduje v sporoch a po zvážení všetkych dostupných informácii musí v spore rozhodnúť. Rozhodnúť bez pochybností a správne. Z toho vychádza, že sudca z podstaty svojej práce nemá 3 možností ako politici (ÁNO, NIE, ZDRŽAL SA), ale iba 2 možnosti (ÁNO, NIE).

Ako čítam vyjadrenia sudcov napr. tu: citujem: "Namietli aj to, že podľa oficiálnej informácie plénum malackého súdu sa s košickým stanoviskom „plne stotožňuje". Sudcovia však žiadne podporné stanovisko nezaujali. Rozhodli sa ku košickému dokumentu nevyjadriť. Rovnako sa väčšina nevyjadrila ani k Piatim vetám."

A práve tu vidím najväčší problém sudcov. Bohužiaľ situácia ich dotlačila "do kúta" a oni si zvolili možnosť, ktorá prináleží politikom, zdžali sa!
A teraz sa čudujú, že za nich vydávajú stanoviska ich šéfovia a oni to potom dementujú, ale ZNOVA použijú možnosť politickú a zdržia sa-nevyjadria sa JASNE a zrozumiteľne. Ale toto "právo", je právom "politickým".

Tak čo sudcovia, chcete mať práva a povinnosti sudcov, alebo práva a povinnosti politikov?

Ja ako občan, ktorého sa týkajú Vaše vyjadrenia by som očakával dva zoznamy sudcov. Jeden, kde budú podpísaní sudcovia pod dokument 5 viet a druhý, kde budú podpísaní sudcovia pod antichartu.
Dokážem pochopiť, ak bude pár sudcov aj nepodpísaných (rozhodujú v citlivých kauzách a pod.). ale týchto sudcov nemôže byť viac ako je štatistická odchýlka.

Situácia Vás aj tak dotlačí, aby ste sa nakoniec vyjadrili, ale potom to už nebude Vaše slobodné vyjadrenie.

foto perex: google

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?