Fico ukradol Hríbovi lampu. Prečo?

Autor: Slavomír Repka | 16.10.2009 o 22:11 | (upravené 1.9.2011 o 21:16) Karma článku: 16,17 | Prečítané:  20839x

Lampa je program Hríba a Hríb tam mal diktovať čo, kedy a ako. Ale toto Hríb nezvládol. Prečítajte a pozrite si, prečo bol víťazom tejto debaty Fico.

K obsahu debaty, zvolenej téme a odpovediam premiéra sa nebudem vyjadrovať, lebo sa toho popísalo veľa. Predostriem Vám svoj pohľad na to, prečo si myslím, že Hríb túto debatu nezvládol a výsledok tejto debaty podporil premiéra Fica u jeho voličov.

Nikto z ľudí, ktorí trocha sledujú politiku a rétoriku pána premiéra, nepochybuje, že Fico je obratný rečník, ktorý dokáže veľmi krásne "vykľučkovať" z otázky a povedať, čo chce povedať.
V obchode sa tomuto rečovému balastu hovorí vata. A premiér Fico je virtuóz v tvorení vaty.

Som presvedčený, že Hríb toto vie, ale aj tak to podcenil. Podcenil to preto, lebo sa spoľahol na svoj štýl akademickej debaty, debaty bez prípravy, debaty z hlavy a debaty, keď má čas rozmýšľať, lebo ma v pléne viac diskutujúcich. Teraz mal iba jedného "diskutujúceho".

Ďalšou z rady chýb v tomto diele Hríbovej Lampy bolo usadenie jediného diskutujúceho blízko do vlastnej osobnej zóny.

rozlozenie_sedenia.png

Nie je v tom problém, pokiaľ si to uvedomujeme a sme si vedomí toho, že toto usadenie samo o sebe dáva predpoklad boja (akcia-reakcia) a tým pádom od prvopočiatku bojujeme o víťazstvo.

Ak k tomu pridáme rozdiel v oblečení, neformálny pulóver (neformálnosť sa nosí v pracovných "neformálnych" kolektívoch) a profesionálne strihnutý oblek tak získavame (v pulóvri) ďalšie mínus. Mínus v boji v osobnej zóne, ale aj mínus u divákov náchylných na "krásu", ktorých nezaujíma obsah, ale forma (voliči Fica).
Potom vyzerá sedenie dvoch bojovníkov aj takto (každý sa zaujíma o seba a pozerá na druhú stranu)-foto hore:

A výsledok môže vyzerať aj takto. Povedzte si podľa tejto fotky, kto má "navrch" v tejto debate?

hrib_osobnazona_defenziva.png

A v momente, keď si jeden z dvoch súperiacich uvedomí, že "ťahá za kratší koniec", tak jeho výraz môže vyzerať aj takto:

hrib_pohlad.png

Ešte dve fotky, ktoré vyjadrujú presilu Fica nad Hríbom. Jasne ukazujú Ficovu pohodu a Hríbovu krčovitosť. (Fico vysiela otvorenosť a Hríb uzavretosť až tvorenie obrannej bariéry).

hrib13.png

hrib14.png

A ešte jedna fotka (strecha), ktorá tiež hovorí o tom, že náš premiér vie veľmi dobre ako, prečo a hlavne kedy hovoriť a ako sa k tomu správať.

strecha.png

Toľko k takzvanej reči tela v tejto debate, ktorú každý človek podvedome číta a vyhodnocuje. A od začiatku debaty až po samý koniec mal pán premiér Fico v tejto debate navrch. (A nech mi je boh milostivý, ale ja Fica nemusím, ale pravda je pravda).

Ďalšou a veľmi veľkou chybou bola kamera. Kamera, ktorá sa chcela tváriť "umelecky", ale brala ďalšie body redaktorovi.
Či už sa to niekomu páči, alebo nie, televízia je médium, ktoré pôsobí na davy ľudí a ovplyvňuje ich. Ak by túto moc televízia nemala, tak by sme v nej mali iba televízne filmy a neboli by žiadne dokumentárne filmy a politické diskusie.
Politická diskusia má za cieľ ovplyvniť (tak, alebo onak) diváka a dať hlavnej postave punc dôveryhodnosti. V tomto programe, či sa to už niekomu páči, alebo nie, má byť hlavnou postavou Štefan Hríb, autor a politický komentátor.

Ale v tomto prípade kamera nemôže robiť, to čo robila (možno 65% záberov bolo takýchto). Silueta Hríba a "jasnou rečou" hovoriaci Fico. Z tohto záberu vôbec nevyplýva, že títo dvaja diskutujúci sú rovnocenní. (Fico je hlavná postava a Hríb je krovie). A toto vyrábajú kameramani na vlastnom ihrisku???

blby_zaber.png

Je pravdou, že tento pohľad kamery nám divákom vie napovedať, kedy Fico klame,(foto nižšie), ale sedenie Hríba voči Ficovi, mu túto šancu vidieť toto gesto nedalo. (Tu Hríb trafil Fica, ale nedokázal to zužitkovať, lebo počas debaty to nevidel) Čo bolo dané zlým rozložením stoličiek, ktoré si myslím tiež bolo v réžii Štefana Hríba.

hrib9_fico_nos.png

A keď toto prešlo Ficovi, tak si už mohol dovoliť aj takýto úškrn (to už nebolo ani gesto, to bol povýšenecký úškrn). V tej dobe už vedel, že jeho účasť v tejto relácii mu dvihne preferencie.
Aj vám táto fotka hovorí : " O čom točíš chlapče, tu som ja pánom....)

hrib8_fico.png

Väčšina ľudí vie, že jeho voliči k nemu "vzhlížej" ako k bohovi, ochrancovi. Vždy keď sa prezentuje akýkoľvek boh, tak sa prezentuje ako niečo, čo je nad nami, na čo sa dívame dohora. A tu zrazu v Hríbovej relácii uvidím (umelecký :-)) záber, ktorý spolu s gestami, ktoré predvádzal premiér  nám ukazuje BOHA. Boha, ktorý v tejto debate jednoznačne kraľuje (čo iné by ste od boha očakávali). Neviem si predstaviť lepší reklamný spot na podporu Fica pred jeho voličmi. A moderátor na tej fotke pôsobí ako vystrašené decko (veď pred bohom je každý vystrašený).

zospodu2.png

Fotografii je viac, ale nie je dôvod všetky popisovať, lebo tieto vystihujú najzreteľnejšie to, čo som chcel napísať.

Na záver by som iba napísal, že klinec do vlastnej rakvy si Hríb zatĺkol na koniec "debaty", keď on ako moderátor relácie nechal posledné slová na jeho hosťovi.

Posledné slová v relácii nesmú patriť hosťovi, ale hostiteľovi!

Foto: screenshot z videa TV JOJ plus

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Z Bonaparte do štátnej rezidencie? Fico plánuje bývanie aj pre Kisku a Danka

Šéf Úradu vlády Igor Federič kedysi vybavoval pre premiéra luxusnú vilu pri Bratislavskom hrade. Fico sa bránil, že by sa tam nikdy nenasťahoval.

TV

Obesíme ťa: Kto a prečo chce obesiť Michala Havrana

Šéfredaktorka sa rozpráva s M. Havranom o knihe, ktorá vyjde v utorok.

AUTO

Na vjazde do Bratislavy sa tvoria kolóny

Zdržanie je na viacerých miestach vyše polhodinové.


Už ste čítali?