Sudcovia. Ich názor ovplyvňuje strach?

Autor: Slavomír Repka | 25.10.2009 o 23:51 | Karma článku: 6,73 | Prečítané:  2295x

Dnešný stav súdnictva je aký je. Príčina tohto stavu je podľa môjho názoru aj v samotných sudcoch a v ich postojoch. A dnes je viac ako inokedy (ne)vidieť ich postoje. Áno, narážam na webovú stránku, ktorá vznikla v dnešnej dobe, na svoju krátku existenciu má vcelku peknú návštevnosť, ale diskutovať sa sudcovia boja.

Od minulého týždňa sledujem stránku www.sudcovia.sk, do ktorej jej tvorcovia vkladajú nádej na verejnú diskusiu sudcov a tých čo sa zaujímajú o veci verejné. Priznám sa dobrovoľne, aj mňa zaujímajú názory sudcov, ktoré (možno) tam budú prezentované.

Čo ma príjemne prekvapilo? Za pár dní existencie stránky viac ako 3600 návštev.

Z čoho som smutný? Pri počte 3600 návštev a hlavne pri dnešnom marazme v súdnictve je tam katastrofálne málo diskusných príspevkov a aj tých pár príspevkov je iba od niekoľko málo čitateľov.

Sudcovia, ta stránka je o Vás, ale hlavne PRE VÁS!

Nedovolím si hádzať všetkých sudcov do jedného vreca, ale skúsim hodiť čisto "pozitívny" pohľad na pomer poctivých a nepoctivých sudcov na Slovensku. 80% : 20% v prospech poctivých sudcov.

Je vás cca 1200 v rámci Slovenska, podľa môjho nadmieru pozitívneho pomeru 80:20, by malo byť cca 960 poctivých sudcov. WAW, to je číslo.

Poďme ďalej. cca 115 Vás podpísalo päť viet. 960 mínus 115 sa rovná 845 sudcov.

845 sudcov, KDE do frasa ste?

Na stránke www.sudcovia.sk je okrem iných aj takýto diskusný príspevok: "...Väčšina z nás, ktorí diskutujú, svoje (zlé)skúsenosti máme, vedia o nich aj naši kolegovia a aj preto sa snažíme chápať ich strach. Sám pre seba som si tento fenomén nazval "lebo hypotéka". "Vieš, ja vám aj držím palce, ale ... vieš aká je doba...ja nechcem prísť o prácu..." Je nám nevoľno, keď dostaneme napr. E mail popisujúci praktiky na niektorých súdoch podpísaný "Priateľ" Priateľa chápeme - nevoľno je z obsahu... ".

SUDCOVIA, vy dokážete rozhodnúť "V mene Republiky" a poslať človeka na x rokov za mreže, viete rozhodnúť, kto je v spore poškodený, dokážete rozhodnúť čo je pre koho dobré a čo už nie je dobré, alebo je to nemorálne, ale nedokážete svoj názor povedať verejne.
Na druhej strane by ste chceli, aby si Vás občania vážili a aj prejavovali určitú úctu, ktorá prináleží k súdnickému stavu.

Moja posledná skúsenosť so súdom. Nedávno som bol účastníkom súdu (ako otec dieťaťa mám povinnosť platiť výživné, ale nemám právo stretávať sa  s deťmi :-((( Viac TU) a tam som zažil zaujímavý názor sudcu. Budem voľne citovať sudcu na záver pojednávania: Pán Repka, obdivujem Vás, že aj napriek Vašim skúsenostiam so súdmi dokážete pozitívne písať o sudcoch. Poviem pravdu, tieto slová od sudcu ma potešili, ale potom som si pozrel zoznam sudcov, ktorí podpísali päť viet a meno "môjho" sudcu tam nebolo. (???)

Počul som aj názor, že veľa ľudí študovalo právo z dôvodu, že matematika im nevoňala a ja sa chcem vyjadriť aj základnou matematikou.
Ak Vás bude pod petíciou podpísaných 900 sudcov, tak Vás všetkých nemôžu pohnať pred disciplinárku. Aké jednoduché.

Boh_sudca.jpg
obrázok

Moje otázky na záver:

Ako si ja, obyčajný občan môžem vážiť sudcu a veriť jeho rozhodnutiu, ktorý sa nebojí rozhodnúť v spore, ale bojí sa vyjadriť svoj názor???
Vždy som si predstavoval, že správne môže rozhodnúť iba slobodný človek. A slobodný človek môže slobodne vyjadriť svoj názor.

Sudcovia, ste slobodní, alebo vami lomcuje "lebo hypotéka"?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Súd vypočúval Bašternákovu správkyňu, riešili aj skrytý majetok

Sudkyňa, ktorá konkurz dozoruje, povedala viacero nových informácií.

Dobré ráno

Dobré ráno: Voľby ukázali, že ani Orbán nie je večný

Voľby v Poľsku a Maďarsku ukázali rozdelené krajiny.


Už ste čítali?