Čo zaujíma štátneho úradníka, alebo prečo sme tam kde sme?

Autor: Slavomír Repka | 7.6.2011 o 11:12 | Karma článku: 12,85 | Prečítané:  2717x

V poslednej dobe sa mi pošťastilo, posledné slovo by som dal do úvodzoviek, komunikovať s niekoľkými vysokopostavenými a kompetenciami obdarenými úradníkmi mestských úradov. A je to zlé. Dalo by sa povedať veľmi zlé.

Snažím sa "predať" jednoduchý produkt, ktorý dokáže ušetriť zaujímavé prostriedky daným úradom za vynaloženia minimálnych nákladov (návratnosť cca 30 pracovných dní, alebo menej ako jeden a pol kalendárneho mesiaca).

Daný produkt je vyrobený podľa požiadaviek súkromnej firmy (používa ho už viac ako 19 mesiacov)(okrem zadávateľa ho používa už viac ako 20 ďalších spoločností), ale s malými úpravami je možné jeho použitie aj v štátnej a verejnej správe.

Keďže nechcem aby tento článok bol reklamným článkom, tak nepopíšem produkt, ale systém, ktorý v danej inštitúcii zjednodušuje, zrýchľuje a hlavne znižuje náklady za zachovania evidencie, kto, kedy a čo urobil..

Primárne, kto sa dostal do styku s nejakým oddelením, napríklad mestského úradu a žiadal ho o vyjadrenie, tak naštartoval približne takýto postup (mierne sa odlišuje, prípad od prípadu):

1. Zadali ste písomne požiadavku.
2. Požiadavka sa zaeviduje a pridelí "kompetetnej" osobe. (Táto kompetentná osoba je kompetentná vypracovať vyjadrenie, ktoré sa ale väčšinou schvaľuje nadriadenými pracovníkmi).
3. Kompetentná osoba "to" vypracuje, vytlačí a dá do podpisovej knihy svojmu nadriadenému. A čaká.
4. Dokument čaká na sekretariáte "kompetenta" a ten to buď schváli, alebo nariadi dopracovať, prípadne niečo zmeniť a sekretárka (dnes už asistentka) to doručí naspäť do bodu 2. (Toto sa môže aj niekoľkokrát opakovať).
5. Ak to kompetent z bodu 3. "schváli", tak to posunie na schválenie "štatutárovi", ktorý je kompetentný podpísať dané rozhodnutie, vyjadrenie a pod. (On to môže podpísať, alebo vrátiť do bodu 4. k dopracovaniu. Ak to vráti, tak to znova postupuje s pripomienkou do bodu 2.) Toto sa môže niekoľkokrát opakovať.

Počas tohto procesu sa dokument x-krát tlačí v plnej verzi a následne skartuje, neustále sa na niekoho čaká a tak sa stane, že úradník na 95% nestíha zákonnú lehotu 30 dní. (Pokiaľ si to nepriplatíte)

A tento proces vieme zjednodušiť
a funguje to
a šetrí to euráče
a štátny úradník to nechce!

A teraz ku štátnemu úradníkovi s kompetenciami a jeho otázkam k produktu, ktoré ma dorazili.

Najčastejšie otázky v poradí:

1. Dá sa v danom programe spätne meniť dátum?
2. Kto všetko vie zistiť, kto, čo a kedy vypracoval?
3. Kto môže (alebo koľko to bude stáť) ak budeme chcieť upraviť "databázu" činností?
4. Prečo by som to mal chcieť zaviesť práve u nás, keď ani ostatní to ešte nemajú?

a jedno konštatovanie nakoniec:

Prečo by sme to kupovali, keď 10% z vašej ceny je tak smiešna suma!

Otázku, koľko to mesačne/ročne dokáže ušetriť položil jeden jediný kompetent!

Dajte aj vy svoju skúsenosť so štátnym úradníkom do diskusie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?