Evolúcia a jej vplyv na (poli)tiku

Autor: Slavomír Repka | 3.11.2011 o 8:44 | (upravené 3.11.2011 o 9:03) Karma článku: 3,96 | Prečítané:  783x

Evolúcia sa prejavuje v každej oblasti, politiku nevynímajúc. Niekedy je zaujímavé sledovať ako sa zakladné pudy dokážu prejavovať aj tam, kde to neočakávame, alebo jednoducho si ich tam nepripúšťame a nevidíme ich.

Obsadenie:

gazdovský dvor = V4
hnojisko = štát
gazda = občan
starý kohút = politik 1
mladý kohút = politik 2
sliepky = voliči

Prosím, neurážajte sa, je to čisto "vymyslené" a ono sa to iba tak tvári. Možno.

Určite už väčšina vás videla taký dobrý  a rozsiahly gazdovský dvor. Maštaľ, chliev pre prasce, králikáreň, v rohu na opačnej strane hnojisko. Každá časť dvora má svojho vodcu, lídra, alfa samca. Z pohľadu návštevníka sa zdá, že hnojisko je to posledné miesto hodné zreteľa (veď čo už by tam dobré mohlo byť), ale aj toto posledné miesto má svojho vodcu, lídra, alfa samca. Na hnojisku vládne "starý kohút".

Ovláda teritórium hnojiska a ovláda ja sliepky, ktoré si chcú zahrabať na hnojisku a je tam ešte z iného evolučného hľadiska. Je tam pokoj až do momentu, keď si gazda nezmyslí, že kohút je už asi starý a "nebude stíhať" plniť si povinnosti a prinesie na hnojisko nového kohúta. Keďže gazda vie, že vývoj a stárnutie nezastaví, tak tam prihodí mladého kohúta, z evolučného hľadiska je to najlepšie riešenie pre jeho dvor a sliepky.
(Evolúcia prinesie mladého kohúta väčšinou vtedy, ak je starý už chorľavý, ale človek (gazda) zasahuje do evolúcie svojím rozhodnutím, že si myslí, že starý kohút už nevládze.)

Vtedy nastáva evolučný "boj" na hnojisku, dvaja kohúti na jednom smetisku.

"Tu trocha odbočím a poviem, že v zvieracej ríši to evolúcia vo väčšine prípadov zabezpečila, aby bol vždy IBA jeden alfa samec, ale politika je už ďalej, lebo vytvorila model, ktorý sa tvári, že v nej existuje viac "alfa samcov", ale ono je to IBA marketingový ťah na sliepky :-)))))"

Na 100% je isté, že mladý kohút zaútočí na starého s cieľom získať "nadvládu" nad hnojiskom a sliepkami, ale asi na 98% je isté, že tento prvý boj nevyhraje. Zvlášť, keď starý kohút je "líška" a dobrý organizátor a v dobách minulých nemusel svoju energiu bohapusto míňať, respektíve ju dokázal aj šetriť.
Ale mladý kohút to musí vyskúšať, aby si "otestoval" starého kohúta, ale aby aj ukázal sliepkam svoju odvahu (Veď v budúcnosti, by im mal vládnuť. Alebo chce?)

Samozrejme u sliepok tento "mladý, odvážny, ale zatiaľ neskúsený" zožne úspech, ale sliepky to nejako verejne nemôžu ukázať tomu "starému kohútovi", veď ešte stále tu vládne ON.

A kedy sa evlúcia pohne na hnojisku ďalej? No predsa vtedy, ak nadvládu nad smetiskom preberie nový kohút. A tu dáva história za pravdu skeptikom, ktorí tvrdia, že niekedy nadvládu preberie tretí kohút, ktorý sa obšmieta niekde naokolo, ale ktorého si obaja kohúti zatiaľ (kvôli rivalite) nevšímajú. A niekedy dokonca gazda mladého nového kohúta hodí do hrnca, lebo sa mu nejako nepozdáva...

Bez toho to neide, ale evolúcia dokáže byť sviňa. Opačne to neplatí, sviňa evolúciou nikdy nebude.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu vyjadril svoju nespokojnosť, no s ohlasom v strane sa nestretol.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu problém.


Už ste čítali?