Udržiavanie tradícií - dobrý zvyk. Dnes Grinavský máj

Autor: Slavomír Repka | 1.5.2017 o 19:06 | Karma článku: 6,97 | Prečítané:  599x

Veľa tradícií sa do dnes zachovalo už iba v ústnom podaní a preto mám rád každú tradíciu, ktorá sa snaží zachovať čo najvernejší obraz minulosti. Na jednu takú, som bol v minulých dňoch pozvaný a výsledok nájdete v tomto článku

Nalejme si čistého vínka, keď už sa jedná o Pezinok, nie je tu všetko v poriadku. Iba posledný príklad:
Mesto zverejní 12.04.2017 vo vestníku verejného obstarávania zákazku za 5 miliónov eur, ale poslancom to pán primátor oznámi až 25.4.2017. Transparentnosť sama.

Ale nie o tom som chcel.

Posledné tri mesiace sa FB stránka, Chcem ZLEPŠIŤ Pezinok, venuje týmto "krásam" mestskej politiky, čo sa nepáči veľkému počtu poslancov a primátorovi. Dostávam rôzne maily a jeden z nich má približne taký obsah: Pán Repka, ak už nás poslancov toľko kritizujete, za veci, ktoré sa nám nepodarili, bolo by dobré, ak by ste aj vy zapojili svoje znalosti a skúsenosti v prospech Pezinka.
Pozývam Vás na dlhoročnú tradíciu stavania mája v Grinave, aby ste videli, že každý z nás sa snaží ZLEPŠIŤ Pezinok v možnostiach, aké sú mu dané a reálne možné. (Nepíšem doslovný mail, lebo je dlhý a obsahuje aj veci, ktoré nemajú nič spoločné s týmto článkom, ale mojou činnosťou v rámci Chcem ZLEPŠIŤ Pezinok.)

Pozvanie som prijal a 30.4.2017 som o 13:40 naklusal do parku v Grinave, kde sa vztyčovanie mája realizuje. Čas stavania bol daný na 14:00, tak som sa popozeral po parku, skontroloval "nový" chodník, pozrel si na webe, ako park už mohol vyzerať (článok to môže byť zaujímavý), a čakal som na príchod Grinavskej "stavebnej čaty". 
 

Základ pracovnej čaty okolo Základ pracovnej čaty okolo "starostu" (Aktivity Grinava)

Je radosť pozerať, ako sa pomaly schádzajú ľudia, ktorí držia spolu a každý z nich pozná svoje miesto. Zohratá partia ľudí, ktorí sa snažia zachovať tradície (toto je podľa informácie iba jedna z viacerých tradícii) a uchovávať ich pre ďalšie generácie.
Okrem tých "stavajúcich a zdobiacich máj" má táto tradícia aj dosť veľkú divácku odozvu, čo mňa osobne prekvapilo. Veľa mladých párov s deťmi sa prišlo pozrieť na náš Grinavský máj.

Pre domácich bola určená aj minútka ticha za kamaráta, ktorý v minulosti nemohol chýbať pri každom stavaní mája, ale dnes už nebol, život vie byť aj smutný. 
Michal má srdiečko v korunách tohto mája...
 

Zostrih stavania mája v Grinave nájdete v tomto videu, so všetkým, čo k tomu patrí. Cca 50 minút ťažkej práce v dosť silnom vetri zhutnené do 6 minút.

 

Samozrejme, že tradície sú tradície a preto na záver nesmie chýbať ľudovka, dnes v podaní folklórnej skupiny Breza a pohostenie na domácom "ihrisku" v Bare Fine.

Folklórny súbor BREZAFolklórny súbor BREZA (Aktivity Grinava)

PS: Poslanci MsZ, ak bude niečo zaujímavé, tak nemám dôvod to nezverejniť. Nie som nepriateľ. Dnes to uhral Milan Grell, kto bude ďalší a aká bude téma, činnosť...

Použité foto:
Vlastný archív a fotky Aktivity Grinava 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obchodník a zberateľ informácií. Kto je Kočner

S Marianom Kočnerom sa spája viac ako desať káuz.

Stĺpček Jakuba Fila

Zadržali Kočnera. Hoci platí prezumpcia neviny, treba povedať konečne

K rozsudku je dlhá cesta.

DOMOV

NAKA zadržala Mariana Kočnera, o väzbe sa ešte rozhodne

Príkaz vydal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry.


Už ste čítali?