Udržiavanie tradícií - dobrý zvyk. Dnes Grinavský máj

Autor: Slavomír Repka | 1.5.2017 o 19:06 | Karma článku: 7,02 | Prečítané:  503x

Veľa tradícií sa do dnes zachovalo už iba v ústnom podaní a preto mám rád každú tradíciu, ktorá sa snaží zachovať čo najvernejší obraz minulosti. Na jednu takú, som bol v minulých dňoch pozvaný a výsledok nájdete v tomto článku

Nalejme si čistého vínka, keď už sa jedná o Pezinok, nie je tu všetko v poriadku. Iba posledný príklad:
Mesto zverejní 12.04.2017 vo vestníku verejného obstarávania zákazku za 5 miliónov eur, ale poslancom to pán primátor oznámi až 25.4.2017. Transparentnosť sama.

Ale nie o tom som chcel.

Posledné tri mesiace sa FB stránka, Chcem ZLEPŠIŤ Pezinok, venuje týmto "krásam" mestskej politiky, čo sa nepáči veľkému počtu poslancov a primátorovi. Dostávam rôzne maily a jeden z nich má približne taký obsah: Pán Repka, ak už nás poslancov toľko kritizujete, za veci, ktoré sa nám nepodarili, bolo by dobré, ak by ste aj vy zapojili svoje znalosti a skúsenosti v prospech Pezinka.
Pozývam Vás na dlhoročnú tradíciu stavania mája v Grinave, aby ste videli, že každý z nás sa snaží ZLEPŠIŤ Pezinok v možnostiach, aké sú mu dané a reálne možné. (Nepíšem doslovný mail, lebo je dlhý a obsahuje aj veci, ktoré nemajú nič spoločné s týmto článkom, ale mojou činnosťou v rámci Chcem ZLEPŠIŤ Pezinok.)

Pozvanie som prijal a 30.4.2017 som o 13:40 naklusal do parku v Grinave, kde sa vztyčovanie mája realizuje. Čas stavania bol daný na 14:00, tak som sa popozeral po parku, skontroloval "nový" chodník, pozrel si na webe, ako park už mohol vyzerať (článok to môže byť zaujímavý), a čakal som na príchod Grinavskej "stavebnej čaty". 
 

Základ pracovnej čaty okolo Základ pracovnej čaty okolo "starostu" (Aktivity Grinava)

Je radosť pozerať, ako sa pomaly schádzajú ľudia, ktorí držia spolu a každý z nich pozná svoje miesto. Zohratá partia ľudí, ktorí sa snažia zachovať tradície (toto je podľa informácie iba jedna z viacerých tradícii) a uchovávať ich pre ďalšie generácie.
Okrem tých "stavajúcich a zdobiacich máj" má táto tradícia aj dosť veľkú divácku odozvu, čo mňa osobne prekvapilo. Veľa mladých párov s deťmi sa prišlo pozrieť na náš Grinavský máj.

Pre domácich bola určená aj minútka ticha za kamaráta, ktorý v minulosti nemohol chýbať pri každom stavaní mája, ale dnes už nebol, život vie byť aj smutný. 
Michal má srdiečko v korunách tohto mája...
 

Zostrih stavania mája v Grinave nájdete v tomto videu, so všetkým, čo k tomu patrí. Cca 50 minút ťažkej práce v dosť silnom vetri zhutnené do 6 minút.

 

Samozrejme, že tradície sú tradície a preto na záver nesmie chýbať ľudovka, dnes v podaní folklórnej skupiny Breza a pohostenie na domácom "ihrisku" v Bare Fine.

Folklórny súbor BREZAFolklórny súbor BREZA (Aktivity Grinava)

PS: Poslanci MsZ, ak bude niečo zaujímavé, tak nemám dôvod to nezverejniť. Nie som nepriateľ. Dnes to uhral Milan Grell, kto bude ďalší a aká bude téma, činnosť...

Použité foto:
Vlastný archív a fotky Aktivity Grinava 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Trinásť rokov trpí epilepsiou. Na Slovensku jej nedokázali pomôcť

Návšteva prvého neurológa sa zmenila na sexuálne obťažovanie. Kristíne Šlesarovej nepomohli ani ďalší štyria odborníci.


Už ste čítali?