Demokracia bez občianskej kontroly a jej výsledky

Autor: Slavomír Repka | 5.5.2017 o 12:07 | (upravené 5.5.2017 o 12:16) Karma článku: 10,24 | Prečítané:  13344x

Za chvíľu to bude 30 rokov, čo sme si vydobili demokraciu, so všetkým, čo k nej patrí. Bohužiaľ, občania si väčšinou zvykli využívať jej výhody, ale zabúdame, že demokracia bez občianskej kontroly nefunguje. Zmeňme to!

Môj posledný článok Čarovanie pod dohľadom Olivera Solgu, primátora Pezinka hovorí o druhom pokuse zrealizovať obchod za 5.000.000 € bez dostatočného informovania občanov a poslancov Pezinka.

Rekapitulácia:

Apríl 2016 - primátor organizuje verejné obstarávanie (VO) na verejné osvetlenie Pezinka formou koncesie ako citujem: "Súťaž na koncesiu bola vyhlásená v zmysle Obchodného zákonníka a zákona SNR č. 138/1991 Zb. o majetku obcí, keďže hodnota koncesie je nižšia ako 5 miliónov eur bez DPH. " s predpokladanou hodnotou zákazky bez DPH 4.834.000,0000 EUR

September 2016 - primátor zvoláva mimoriadne MsZ s jedným bodom: "Návrh na schválenie náležitostí koncesnej dokumentácie na zabezpečenie prevádzky, modernizácie a údržby sústavy verejného osvetlenia mesta Pezinok".

K tomuto návrhu a schválenému výsledku sa ešte vrátim (o tom je dnešný článok).

Pred Vianocami 2016 bolo predmetné Verejné obstarávanie zastavené: Viac info tu: Pánkov dokonalý projekt skončil skôr, ako sa vôbec začal (Odporúčam prečítať každému Pezinčanovi)

Biznis za 5 miliónov nie je nikdy stratený - heslo dnešnej doby

Pokus č.2 12 Apríl 2017 (do roka a do dňa) primátor mesta Oliver Solga opäť zverejňuje VO vo vestníku, ale:

a.) neinformuje o tom poslancov (tí sa to dozvedia až 25.4. na zasadaní MsZ)
b.) už druh zákazky nie je "Koncesia", ale "Práce" 
c.) cena už nie je 4.834.000,0000 EUR, ale 5.223.025,00 EUR bez DPH

Koniec rekapitulácie

Vráťme sa k úvodu, kde som napísal, že občania zabúdajú na kontrolu. Na kontrolu mesta, na kontrolu svojich poslancov, na kontrolu svojho primátora, jednoducho zabúdajú na kontrolu svojho majetku (majetok mesta je majetkom všetkých občanov).

Títo poslanci schválili 20.9.2016 na mimoriadnom MsZ náležitosti koncesionárskej zmluvy. Dnes nie je podstatné, že predchádzajúce VO, ako koncesia je zrušené, lebo toto sa môže a IDE zopakovať!

Predkladateľ: Oliver Solga, primátor Pezinka

Poslanci MsZ Pezinka, ktorí za to hlasovali: Pavel Alexy(ZA), Miloš Andel(ZA), René Bílik(ZA), Ján Čech(ZA), František Féder(ZA), Gabriel Guštafík(ZA), Jozef Chynoranský(ZA), Elena Jurčíková(ZA), Marián Pátek(ZA), Juraj Pátek(ZA), Tomáš Pitoňák(ZA), Adam Solga(ZA), Drahomír Šmahovský(ZA), 

A čo vlastne odhlasovali?

Okrem toho, že vôbec, všeobecne podporili takýto biznis, ktorý svieti netransparentnosťou, tak schválili aj takúto "perličku" v prospech koncesionára a v neprospech občana.

V časti: OSOBITNÉ VZÁJOMNÉ PRÁVA A POVINNOSTI ZMLUVNÝCH STRÁN

odsúhlasili koncesionárovi v bode 3, citujem: "Koncesionár získa od Mesta právo využívať stožiare a podperné body verejného osvetlenia na komerčné účely (reklamné tabule). Koncesionár je povinný pred každým takto dohodnutým komerčným využitím získať písomný súhlas Mesta, ktorý zhodnotí vhodnosť a charakter konkrétneho reklamného nosiča a dané komerčné využitie povolí, alebo zamietne. Mesto bude za poskytnuté právo požadovať pevne stanovenú finančnú odplatu, ktorá predstavuje 4000 Eur ročne. 

4000 € /rok za všetky stlpy, na ktorých sa nachádza svetlo
(niekoľko tisíc miest)

Ak sa na to pozrieme hlbšie cez Zákon SNR č. 138/1991 Zb. o majetku obcí:, kde sa v § 9d ods (1) píše:

Ak je to dohodnuté v koncesnej zmluve, koncesionár môže prenechať koncesný majetok do nájmu, výpožičky alebo zriadiť zmluvné vecné bremeno v prospech tretej osoby. Nájomnú zmluvu, zmluvu o výpožičke alebo zmluvu o zriadení vecného bremena môže koncesionár uzatvoriť s treťou osobou najviac na obdobie koncesnej lehoty určenej v koncesnej zmluve. Pri prenechaní koncesného majetku do nájmu sa  ustanovenie § 9a ods. 9 nepoužije. Nájomné a odplata za zriadenie vecného bremena sa určí dohodou medzi koncesionárom a treťou osobou. Osobitné predpisy v oblasti štátnej pomoci 22i) nie sú týmto dotknuté.

Zjednodušenie: Koncesionár bude mestu Pezinok platiť ročne 4000,--€, ale on predmetné stĺpy prenajme (Podľa §9d) tretej osobe za trhovú cenu cca 45.000,--€ ročne.

Vráťte sa vyššie a pozrite sa na mená poslancov, ktorí toto schválili.

ZÁVER

Keďže pán primátor rozbehol druhé kolo o tento biznis, tak sa dá predpokladať, že použije znova nacvičený a fungujúci plán. Zvolá znova mimoriadne zastupiteľstvo a tam ZNOVA predloží podobný návrh, ale dnes k verejnému obstarávaniu na prácu

Občania, pýtajte sa svojich poslancov, prečo takto zahlasovali vtedy a hlavne ako zahlasujú v dnešnej dobe.

Štandardne sa píše na záver: Zazvonil zvonec a rozprávky je koniec

V Pezinku sa toľko slov nepožíva, hovorí sa IBA: "Cinklo" do kasičky

PS: Niekedy nie je podstatné čo je napísané v nejakom znení, ale kedy a aký sa daný dodatok podpíše a potom sa už s tým nedá nič robiť.

Schválené uznesenie nájdete na webe mesta TU

Napíšte svoj názor v diskusii
Podporte článok zdieľaním
Diskutujte a kontrolujte svojich volených zástupcov 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obchodník a zberateľ informácií. Kto je Kočner

S Marianom Kočnerom sa spája viac ako desať káuz.

Stĺpček Jakuba Fila

Zadržali Kočnera. Hoci platí prezumpcia neviny, treba povedať konečne

K rozsudku je dlhá cesta.

DOMOV

NAKA zadržala Mariana Kočnera, o väzbe sa ešte rozhodne

Príkaz vydal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry.


Už ste čítali?