Prečo nemá každé mesto svojho Kisku, ale má svojho Fica?

Autor: Slavomír Repka | 17.5.2017 o 13:31 | Karma článku: 4,69 | Prečítané:  1049x

Občan sa bezmocne pozerá na prácu Vlády SR, vlády svojho mesta, alebo obce. Ozaj je občan bezmocný, alebo iba učičíkaný názorom šíreným médiami a ústnym podaním, že sa nič zmeniť nedá? Občan nie je bezmocný!

Už pár mesiacov sa v rámci Pezinka venujeme kritike správy mesta, prostredníctvom FB skupiny Chcem ZLEPŠIŤ Pezinok.

Poukazujeme na "nezrovnalosti" pri správe mesta, pričom našim cieľom je zobudiť občanov a dokázať im, že iba oni sú tí, ktorí to môžu zmeniť.

Jedine občan, je ten, ktorý má právo, ale aj povinnosť kontrolovať volených zástupcov a ich prácu.

Pripravili sme ďalší prieskum s názvom "Pezinčané na slovíčko", ktorého niektoré výsledky prezentujeme prostredníctvom tohto článku.
Kompletné výsledky (15 strán) si môžete stiahnuť na linku v závere článku.

Prečo a ako sme realizovali daný prieskum.

Mesto Pezinok ani v roku 2017 nemá (ani nepripravuje) nejakú koncepciu dopravy, urbanistiky, alebo stavebných regulatívov, čo sa veľmi zle prejavuje na Pezinku. Okrem toho sa ústnym podaním šíri "kritika" spravovania mesta, ale viete, že krčmová kritika má svoje opodstatnenie, ale nie je merateľná. Zároveň v rámci vedenia mesta sa dnes "pozastavilo" uznesenie o príprave podkladov k cestnému obchvatu Pezinka, Primátor spustil VO za 5 mil € bez informovania poslancov, ... (Dnes by už mal byť známy víťaz)

Pripravený dotazník sa zameriava aj na tieto veci, ale v závere sa pýtame aj na hodnotenie poslancov MsZ a samotného primátora.

Vzhľadom na skutočnosť, že jeden z poslancov MsZ stále kritizuje, že počet respondentov našich dotazníkov je malý a tým pádom sú výsledky, podľa tohto poslanca nerelevantné, rozhodli sme sa, v tomto dotazníku, požiadať o odpovede najrelevantnejších ľudí v rámci Pezinka, ktorých sme mohli mailom osloviť.
Takže znova počet respondentov je 168, ale výsledky prieskumu sú relevantné, nakoľko sme dotazník zaslali kompetentným osobám v rámci mesta :-) .

Kto obdržal konkrétne link na prieskum?

FB – Chcem ZLEPŠIŤ Pezinok 
Zamestnanci MsÚ – 86 mailov
Maily poslancom – 25 mailov
Maily vybraných firiem v Pezinku – 78 mailov
SUMÁR: 189 konkrétnych mailov + (neidentifikovateľný počet cez FB)

Keďže prieskum bol anonymný nevieme, kto každý tento prieskum vyplnil, ale predpokladáme, že vzhľadom na počet respondentov (168) toto číslo korešponduje s odoslanými mailami. Dotazník na FB zdieľali dvaja ľudia (takže žiadna masovka zdieľania).

Takže predpokladajme, že väčšina respondentov je z portfólia kompetentných občanov v rámci mesta Pezinok (poslanci, zamestnanci mesta a vybraná časť zamestnávateľov-podnikateľov).
Kto môže byť kompetentnejší ako tí, ktorí mesto spravujú a riadia? Ak k tomu pridáme tých, čo mesto formou daní držia nad vodou (podnikatelia), tak dopytovaná vzorka je dostatočne relevantná pre hodnotenie nášho mesta, mesta Pezinok.

 

Výsledky

 

Prvé smutné zistenie :-( 

Čo najviac ťaží Pezinčanov?

 

Kto hlasoval (podľa času, ako dlho žije v Pezinku)

 

Vek respondentov

 

Veľmi zaujímavé rozdelenie podľa zamestnania

 

Pre tento článok sú zaujímavé ešte dva grafy.
ANONYMNÉ hodnotenie práce MsZ a hodnotenie primátora. 

 

Ak zoberieme, že hlasovali aj poslanci a zamestnanci mesta, tak je to smutné zistenie, pretože graf ukazuje, že ani sami poslanci nehodnotia svoju prácu ako výbornú. Sami sú si vedomí, že to nie je nič moc. :-( 

V závere prieskumu bola ešte možnosť (nie povinnosť) zanechať odkaz poslancom MsZ a primátorovi.

Ja tu zanechám iba po jednom odkaze (zvyšok v kompletnej správe - viď. link nižšie).

Odkaz obyvateľa poslancom: (jeden zo 63)

"Boli ste zvolení obyvateľmi Pezinka, tak podľa toho aj konajte a vnímajte naozajstné potreby obyvateľov. Nepredávajte sa. A už prestaňte s ničením Pezinka tou šialenou výstavbou. Samé domy, žiadna infraštruktúra."

Odkaz obyvateľa primátorovi: (jeden zo 69)

"Nechcem byť nespravodlivá, lebo v minulosti toho pre Pezinok urobil dosť, len už to vyzerá na výmenu stráží, možno za mladší ročník, lebo čoraz viac sa prejavuje primátorova vzťahovačnosť a hádzanie viny len na všetkých okolo a nedajbože, aby s ním niekto z jeho "blízkych" nesúhlasil..."

Čítanie odkazov je myslím si, výbornou spätnou väzbou pre zúčastnených, ale aj zaujímavou sondou do duše nespokojných občanov. Nie sú tam vulgarity, ale sú tam "pocity" voličov, ktorí podľa obsahu už toho majú dosť.

Možno táto aktivita ukáže aj cestu ďalším mestám a obciam, prípadne niečo zmení na postojoch a pohľadoch kompetentných.

Vrátim sa k nadpisu článku,

Prečo nemá každé mesto svojho Kisku, ale má svojho Fica?

Dnes už nie je podstatné prečo aj Pezinok má svojho Fica.

Dnes je podstatné, že aj Pezinok si hľadá svojho Kisku.

article_photo

Dotazník na stiahnutie

Celý dotazník obsahoval 16 povinných otázok a dve nepovinné (odkaz poslancom a primátorovi), takže sa oplatí stiahnuť a preštudovať celý dotazník.Na požiadanie (info na linku nižšie) je možnosť obdržať aj anonymné dáta v exceli pre ďalšiu analytickú prácu.

Kompletnú správu daného prieskumu si môžete stiahnuť tu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obchodník a zberateľ informácií. Kto je Kočner

S Marianom Kočnerom sa spája viac ako desať káuz.

Stĺpček Jakuba Fila

Zadržali Kočnera. Hoci platí prezumpcia neviny, treba povedať konečne

K rozsudku je dlhá cesta.

DOMOV

NAKA zadržala Mariana Kočnera, o väzbe sa ešte rozhodne

Príkaz vydal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry.


Už ste čítali?