Katastrofa v informovaní občanov miest a obcí

Autor: Slavomír Repka | 6.6.2017 o 22:42 | Karma článku: 3,41 | Prečítané:  582x

Čo sa občan dozvie? Nič, čo si sám prácne nevyhľadá, alebo dokonca nevydoluje. Problém je, že aj pri dolovaní sa nedozvie všetko a potom vzniká priestor na špekulácie. Jednu špekuláciu Vám tu predstavím.

Neide o nič veľké, iba o cca 5 miliónov € z rozpočtu mesta Pezinok za určité obdobie, pričom sa okolo toho dejú zvláštne veci, ktoré "dávajú tušiť kulehu".

Keďže sa tomu venujem dlhšie, tak už jeden článok s touto témou som prezentoval v článku, Čarovanie pod dohľadom Olivera Solgu, primátora Pezinka, ale dnes sme ďalej a znova sa nejako "netradične/netransparentne" dejú veci.

Zákon zadávateľovi verejného obstarávania dáva možnosť, nie povinnosť, zverejniť zápisnicu z otvárania ponúk... ZDROJ TIS (23 strana)

Verejný obstarávateľ môže zverejniť zápisnicu z hodnotenia ponúk v profile verejného obstarávateľa na svojej internetovej stránke.

Vhodnosť zverejnenia zápisnice z hodnotenia ponúk ako transparentného opatrenia dokazujú aj zahraničné skúsenosti. Navyše zápisnica (ako v minimálnom rozsahu podľa zákona o verejnom obstarávaní tak aj s odporúčaným podrobným obsahom) neobsahuje žiadne údaje,ktoré by mali byť utajované. Pre obstarávateľa môže byť jej zverejnenie jedným z dôkazov, že postupoval spravodlivo a zodpovedne; pre víťazného uchádzača potvrdzuje zvyšovanie jeho imidž. 

Zdroj TIS (23 strana) 

Samozrejme, ak zverejníte niečo, čo nie je Vašou povinnosťou, tak tým zvýšite svoju kredibilitu a v prípade ak nezverejníte, tak vaša kredibilita (ak nejaká je) ostáva na tej istej úrovni.

Problém nastáva, ak v niektorých prípadoch, túto zápisnicu zverejňujete a v niektorých nezverejňujete. To Vám potom aj tá mala kredibilita padá.

Takže Mesto Pezinok na portáli UVO má viacero VO, ale iba v niektorých nezverejňuje výsledky vyhodnotenia a na tieto sa pozrieme detailnejšie.

Posledných 15 Verejných obstarávaní nájdete priamo TU

  • ("Dopracovanie PD Grinava - kanalizácia" je ako priame rokovacie konanie, bez zverejnenia akéhokoľvek dokumentu k zákazke)
  • Odber a zhodnocovanie zmesového komunálneho odpadu z rodinných domov II - (TU) . síce to vyzerá, že dokument tam je (2x), ale po odkliknutí ho tam nenájdete
  • Odber a spracovanie biologicky rozložiteľného odpadu II (TU) - znova sa to tvári, že dokument je tam, ale nie je. Navyše je už zverejnená aj zmluva, ale nie je tam ako dokument, ale odkaz na všetky zmluvy mesta, kde si ju musíte ZNOVA pracne dohľadávať (TU)
  • DOKONCA tam nájdete aj ZABEZPEČENIE MODERNIZÁCIE, PREVÁDZKY A ÚDRŽBY SÚSTAVY VEREJNÉHO OSVETLENIA MESTA PEZINOK FORMOU KONCESIE, ktoré bolo zrušené, ale dnes tam svieti "AKTÍVNA" a dokonca s poslednou aktualizáciou 31.5.2017

Aby som sa vrátil naspäť, tak tu je jedno VO, kde výsledky sú zverejnené, Prístavba pavilónu C materskej školy gen. Pekníka 2 v Pezinku (TU) a musím priznať, že ich je tam viac zverejnených.

Prečo niektoré VO neobsahujú zápisnicu z vyhodnocovania ponúk?

Lebo sa jedná o špecifické zákazky týkajúce sa odpadov, alebo verejného osvetlenia, alebo z dôvodu, že sú to zákazky, kde sa "dá žiť"?

Ozaj neviem odpoveď a nepredpokladám, že mi ju ktokoľvek z mesta poskytne, iba týmto ZNOVA ukazujem obyvateľom Pezinka, že sa jedná o ich spoločný majetok.

Ale toto nie je všetko pre dnešný článok

Vrátim sa na začiatok. 

Verejné obstarávanie na Zabezpečenie Rekonštrukcie, Prevádzky a Údržby Sústavy Verejného Osvetlenia a Cestnej Svetelnej Signalizácie Mesta Pezinok (TU), samozrejme, že aj napriek tomu, že predmetné VO bolo, podľa zverejnených informácii  vyhodnocované 16.5.2017, výsledky o vyhodnotení nie sú verejne známe.
Pokiaľ viem, tak ani veľká časť poslancov netuší, aký je výsledok a je jedno či sú z klubu SPP, alebo SP, alebo "nezávislí"... Smutné, ale také "slovenské" ...

Ale čo je zaujímavé, to Vám napovie tento screenshot

Termín na vyhodnotenie ponúk (klikni na obrázok)Termín na vyhodnotenie ponúk (klikni na obrázok)

Takže vyhodnotenie predmetného VO bude do 30.12.2017

Oficiálny termín otvárania obálok bol 16.6.2017
Oznámenie hovorí aj toto: 
IV.2.6)Minimálna lehota, počas ktorej sú ponuky uchádzačov viazané
Ponuka musí platiť do: 31.12.2017

Keď si dám dokopy

čo sa dá zistiť a prihodím si k tomu to, čo si domyslím, plus pripočítam bulharskú konštantu, tak mám záver:

Do výberového konania sa prihlásil jeden záujemca, ktorý ale toto VO nemôže dostať!

A je všetko v rámci zákona. Bodka

Za touto rozprávkou asi necinká kasička

Vychádzam výhradne z verejných zdrojov, ktoré som prácne doloval, takže to nie sú fakty, ale indície a názory.

 

Doplnené po napísaní článku (ale pred zverejnením)

 

Kontaktná osoba a kontaktyKontaktná osoba a kontakty

Keďže na zákazke je uvedená kontaktná osoba, tak som danej osobe, primátorovi Oliverovi Solgovi napísal 31.5.2017 mail:

Bohužiaľ pán primátor Oliver Solga maily ignoruje (dnes je 6.6.2017), preto som požiadal o informáciu aj ÚVO.

Odpoveď: 

Ja už IBA zopakujem:

"Zároveň opätovne dodávame, že samotný verejný obstarávateľ je aj správcom svojho vlastného profilu (zverejnený na webovom sídle úradu), tzn. zodpovedá za obsah publikovaných informácií, dokumentov, ... bez akéhokoľvek (ne)priameho zásahu úradu.
Je na zodpovednosti samotného verejného obstarávateľa kontrolovať, resp. aktualizovať zverejnené údaje v rámci vlastného profilu."

Kto si myslí, že pán primátor Oliver Solga je zodpovedný správca mestského majetku?

... nech sa prihlási u súdruha Žinčicu

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obchodník a zberateľ informácií. Kto je Kočner

S Marianom Kočnerom sa spája viac ako desať káuz.

Stĺpček Jakuba Fila

Zadržali Kočnera. Hoci platí prezumpcia neviny, treba povedať konečne

K rozsudku je dlhá cesta.

DOMOV

NAKA zadržala Mariana Kočnera, o väzbe sa ešte rozhodne

Príkaz vydal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry.


Už ste čítali?